Go to content Go to navigation Go to search

Disco Polo

czerwiec 24th, 2016

Prawdziwa ciekawostka i intrygująca wariacja artystyczna. Film pełen kontrastów, przez co zarówno zaskakujący, jak i zdający się dłużyć, i piękny i kiczowaty zarazem. Słabe dialogi i mistrzowska kamera, kolory i chaos. Ciekawy obraz artystyczny, trochę tak, jakby ktoś bardzo chciał wyrazić wszystkie kreatywności ze swojej głowy, szukał tematu i wybrał disco polo, ze względu na charakterystyczne dla niego jaskrawości, cekiny i brokaty.

Świetna rola Oli Hamkało, w mojej opinii jednej z najbardziej rokujących młodych postaci polskiego, współczesnego kina. Bardzo dobra rola znanego nam z „Jestem Bogiem” Dawida Ogrodnika i pokaz aktorskiego kunsztu zdecydowanie niedocenianego Piotra Głowackiego („Rudy’). Joanna Kulig, w filmie jako Anka, odegrała swoje sceny jakby od
niechcenia, co przekłada się na odbiór jej postaci – rola poprawna, ale niecharyzmatyczna, jej postać w filmie jest, bo jest, przewija się, ale nie ma się ochoty za nią podążać. Zlewa się z tłem, niemal jak rekwizyt - element potrzebny, ale wciąż bez wyrazu, bez względu na to, jak jaskrawe są jej sukienki. Rozczarowująca kreacja, nota bene genialnego Tomasza Kota, który mając możliwość narysowania sobą fascynującej postaci guru i głównego decydenta polskiej muzyki pop, buduje postać tak przerysowaną, że aż karykaturalną. Może go za to polubią, o ile ktoś lubi dostawać po oczach przesadą.

Na prawdziwe uznanie zasługują za to grający rezentera – showmana Mariusz Drężek i niesamowity, choć mogący wykazać się zaledwie rzecioplanową i parozdaniową rolą Bartosz Bielenia, który wygrywa ten film swoim psychopatycznym, acz hipnotyzującym spojrzeniem. Diabeł o wyglądzie anioła – obok takiej oli nie można przejść obojętnie i warto ten film obejrzeć właśnie dla niego.

Film o muzyce, choć tą muzyką okaleczony. Zero konsekwencji w wyborze utworów od względem stylistyki, czy czasu szczytowania na listach przebojów – i tak obok siebie prezentowane są zarówno „Jesteś szalona”, która lata młodości zaliczyła niespełna 20 lat emu, jak i „Uwielbiam ją”, znana nam z przedostatnich wakacji. Dobór muzyki jakby tworzony przez osiemnastoletnią stażystkę wychowaną na elektro folk, której ktoś kazał robić listę utworów disco polo - którą stworzyła wypisując pierwszych kilka pozycji, które wyrzuciło jej google.

Jeśli więc szukasz filmu z przekazem i treścią – zawiedziesz się. Jeśli ciekawego doświadczenia estetycznego - nie rozczarujesz.

Disco polo – polski film fabularny w reżyserii Maćka Bochniaka z roku 2015.

Comments are closed.