Go to content Go to navigation Go to search

Za wszelką cenę

listopad 22nd, 2008

Lata lecą, a Clint Eastwood kręci coraz lepsze filmy, mimo iż już jego pierwsze obrazy były arcydziełami. Po raz kolejny pokazuje swą wielką wrażliwość i niezwykły filmowy dar do opowiadania trudnych historii. A w tej na poły biograficznej historii wykazuje się najczystszą empatią i kunsztem reżyserskim, który nawet dla wielu wybitnych filmowców jest nieosiągalny.

Jest to opowieść o trójce przegranych ludzi, którzy jednak mają w sobie ogromną pasję, pasję do boksu. Boks to nie tylko bijatyka, to coś znacznie więcej - w boksie są zasady, a w życiu niekoniecznie. Boks, jak sport w ogóle, to także szansa dla ludzi by czegoś dokonać. Z tym zamiarem zaczyna trenować pewna 30-letnia kelnerka (wspaniała Hilary Swank), która niemalże wszystkie swoje niewielkie, praktycznie zerowe, zarobki przeznacza na sprzęt i opłacanie sali w klubie bokserskim. Właściciel klubu (najlepsza rola Clinta Eastwooda w jego karierze) z początku ją ignoruje i nie chce pomagać, co z kolei czyni jego przyjaciel i pomocnik (wielki jak zawsze Morgan Freeman).
Z czasem właściciel się przełamuje i zaczyna trenować ją. Dziewczyna okazuje się mieć talent i mimo późnego, jak na sport wyczynowy, wieku szybko się rozwija. Zaczyna walczyć zawodowo i zarabiać coraz większe pieniądze, aż w końcu walczy o mistrzostwo świata. Wygrałaby, ale nieuczciwa rywalka odbiera jej zwycięstwo i zdrowie. W wyniku przerwania rdzenia kręgowego traci władanie nad swym ciałem. Dalej zaczyna się kolejna walka, o wiele trudniejsza i poważniejsza.

Trudno wymienić filmy bardziej poruszające od tego arcydzieła Clinta Eastwooda. Eastwood, legenda Hollywoodu, tak poczuł temat filmu, że zagrał absolutnie fantastyczną rolę, za którą mógłby dostać Oscara, co zdumiewa, bo słynął on wcześniej z kamiennej twarzy i zjadliwych ripost. Ale dostał Oscara za reżyserię, co należało mu się za każdy element sztuki filmowej, który osiągną swe apogeum w „Million Dollar Baby”. Oscara dostała również w pełni zasłużenie Hilary Swank, która jak mało kto oddała determinację kobiety/dziewczyny pragnącej coś osiągnąć, przy jej jednoczesnej wrażliwości. Bohaterowie Swank i Eastwooda stają się rodziną, którą wcześniej utracili i tym trudniej podjąć im decyzję, która ma zakończyć cierpienie jednego, a drugiego zwiększyć.
To także opowieść o tym, czy warto realizować marzenia bez względu na koszty. Kto wie, czy to nie najlepszy film XXI wieku, film, który każdego poruszy i przy którym słowa są niewystarczające - trzeba to poczuć. Polecam gorąco z całego serca!

Slasher McKagan

 Za wszelką cenę (Million Dollar Baby) – 2004, dramat, USA

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.