Go to content Go to navigation Go to search

Wywiad z wampirem

listopad 22nd, 2008

Z tym filmem jest podobnie jak z “Draculą” Coppoli, to horror i dramat jednocześnie. W obu tych wybitnych filmach powstałych w pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku równie mocno jest wyeksponowana historia miłosna. Trudno powiedzieć, który film jest lepszy, bo czy coś może być „genialniejsze”, bardziej wybitne? Nie, to nie jest sport, nigdy nie zmierzymy tego. Oba filmy są fantastycznie zagrane przez głównych aktorów (tylko Dracula w wykonaniu Gary’ego Oldmana jest poza zasięgiem wszystkich śmiertelników), obydwa urzekają plastycznie i realizatorsko, obie historie poruszają i zadają poważne pytania, oba filmy mają wyśmienite kadry i rewelacyjne soundtracki. Różnią się tylko jednym – w arcydziele Neila Jordana jest dwóch głównych bohaterów. Postacie te stworzyła w swej debiutanckiej powieści pod takim samym tytułem Anne Rice i obdarzyła je wszystkim, by nas zafascynowały, wzruszyły i przeraziły.
Młody Louis (jedna z najwspanialszych ról Brada Pitt’a) był majętnym wdowcem, który nie mógł otrząsnąć się po śmierci ukochanej. Pragnął śmierci i w końcu ją spotkał w osobie Lestata (wyśmienity Tom Cruise), wampira, który szukał… towarzysza. Nie mający nic do stracenia Louis, przyjął propozycję życia wiecznego. Teraz opowiada historię swego przeszło dwustuletniego życia młodemu dziennikarzowi (Christian Slater). Louis pragnie przez swą opowieść ostrzec nas wszystkich i oczyścić samego siebie, ale czy to mu się udaje?
Ten film, podobnie jak „Dracula”, demaskuje odwieczne pragnienie ludzkości o nieśmiertelności, która po krótkim zachwycie staje się z czasem prawdziwym przekleństwem. Jest to także ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń, bo postęp medyczny i technologiczny może kiedyś nas wszystkich uczynić nieśmiertelnymi. Ale czy aby na pewno? Bo w gruncie rzeczy wampiry są martwe, ich ciała umierają i dlatego się nie starzeją, a serca większości z nich są zimne (jak nasze?), duszy w nich nie ma. Tylko Louis wciąż pozostał człowiekiem, wrażliwym i pełnym wątpliwości, ale także słabym i uzależnionym od bezwzględnego Lestata, który by zatrzymać go przy sobie uczynił wampirem małą dziewczynkę o imieniu Claudia (rewelacyjna Kirsten Dunst) i tym samym skazał ją na wieczność w ciele dziecka.
Lestat i Louis symbolizują odwieczną walkę dobra ze złem, przy czym zło czasem ma w sobie coś ludzkiego, a dobro nie jest wolne o słabości. I czasem jedno i drugie fascynuje siebie wzajemnie, tak mocno, jak tylko najwięksi kochankowie mogą, bo nic tak nie przyciąga się, jak przeciwieństwa. Jedno i drugie jest skazane na siebie i usiłuje zwyciężyć, ale jak można wygrać, gdy ma się podobną siłę? I tak nikt nie może wygrać, a wszyscy możemy wzajemnie się unicestwić. Także egoistyczny Lestat zdaje sobie w końcu z tego sprawę, ale gdy nadarzy się okazja, znów zacznie postępować jak dawniej. A osamotniony Louis pozostanie skazany na wieczną samotność i cierpienia, przed którymi chciał już dawno uciec, ale nauczy się sobie z tym wszystkim radzić, bo 200 lat to szmat czasu na naukę.

Slasher McKagan

Wywiad z Wampirem (Interview with the Vampire) – 1994, horror, USA

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.